TO REWELACJA!!! W zDolnym Ślązaku padła KUMULACJA!!! (6!!!)
-
Odsłony: 7654
Mamy dwóch laureatów i czterech finalistów w najważniejszym i prestiżowym konkursie w województwie dolnośląskim – zDolny Ślązak!
Tego jeszcze nie było w historii szkoły!!!! Aż sześciu naszych uczniów znalazło się w finale konkursu zDolny Ślązak! konkursu, który na trwałe wpisał się w kalendarz edukacyjny naszego województwa, Dwóch z nich zdobyło tytuł laureata!!!
Przypomnijmy: zDolny Ślązak to seria konkursów przedmiotowych, w których uczniowie wykazują się swoją ponadprzeciętną wiedzą z takich przedmiotów jak: język polski, historia, język niemiecki, język angielski, fizyka, biologia, chemia, geografia i matematyka.
Aby zakwalifikować się do finału, należy przejść przez eliminacje szkolne i powiatowe, pokonać tysiące uczestniczących w tych konkursach uczniów szkół podstawowych Dolnego Śląska.
Mimo trudnych warunków towarzyszących przygotowaniom do konkursu, które zostały spowodowane przez pandemię (kwarantanny klasowe i związana z tym nauka zdalna), nasi uczniowie (z kibicującymi im rodzicami) oraz nauczyciele spisali się znakomicie. Odnieśliśmy niezwykłe sukcesy z języka polskiego, biologii, języka angielskiego i języka niemieckiego. Takie wydarzenie na pewno odnotujemy w naszej szkolnej kronice złotymi zgłoskami.
A kim są tegoroczni laureaci i finaliści wojewódzkiego interdyscyplinarnego konkursu zDolny Ślązak? Przejrzymy się im z bliska…
Na pewno lubią się uczyć, na pewno poświęcają nauce dużo czasu i na pewno wiedzą, że wysiłek i systematyczna praca przynoszą sukcesy. Z dumą prezentujemy sylwetki naszych uczniów, którzy odnieśli ogromny sukces w tegorocznej edycji konkursu, Aleksandrę Werner, Marysię Piekarską, Pawła Szewczyka, Pawła Grykę i Aleksandrę Nowak.
Poznajmy pierwszą nagrodzoną.
Aleksandra Werner, uczennica klasy 8 d jest Laureatką Dolnośląskiego Konkursu Polonistycznego i Finalistką Dolnośląskiego Konkursu Biologicznego.
Ola przygotowywała się jednocześnie do dwóch konkursów: polonistycznego i biologicznego. Nie ma co, podjęła się tytanicznego wysiłku! Ale udało się. Brawo, Olu!
Podczas konkursu polonistycznego Ola musiała dokonać analizy wiersza Tadeusza Różewicza „Prawa i obowiązki” oraz napisać rozprawkę, interpretując, w kontekście praw i obowiązków człowieka współczesnego, słowa Immanuela Kanta „Postępuj według takiej tylko zasady, którą mógłbyś chcieć uczynić prawem powszechnym”. To było naprawę trudne zadanie, ale Ola poradziła sobie z nim wyśmienicie!
Uczennicę do konkursu przygotowała nauczycielka języka polskiego, pani Katarzyna Rafałowicz.
Dwa tygodnie później uczennica brała udział w konkursie biologicznym i w nim także odniosła spektakularny sukces. Zdobyła tytuł Finalisty Dolnośląskiego Konkursu Biologicznego. Ola jest więc pierwszą uczennica naszej szkoły, która w konkursie zDolny Ślęzak zdobyła jednocześnie dwa tytuły: laureata i finalisty. To niezwykłe osiągnięcie! Gratulujemy Ci, Olu, serdecznie!
Uczennicę do konkursu przygotowała nauczycielka biologii, pani Marzanna Glazar – Kwiecień.
Wiemy, że czasie wolnym od nauki Ola uwielbia czytać książki, słuchać dobrej muzyki oraz dociekać tajemnic przyrody. Swoją przyszłość wiąże z naukami przyrodniczymi.
Drugą z nagrodzonych jest Maria Piekarska, także uczennica klasa 8d, która od kwietnia tytułuje się Laureatką Dolnośląskiego Konkursu Biologicznego. Brawo, Marysiu!
Arkusz konkursowy do najłatwiejszych nie należał. Piętrzyło się w nim od bardzo trudnych i podchwytliwych pytań, które jednak dla Marysi nie stanowiły żadnej tajemnicy. Rozwiązała pytania konkursowe celująco. Musiała m. in. wyjaśnić czym jest komensalizm, protokooperacja, napisać wzór chemiczny, który powstaje w wyniku reakcji zachodzącej w wodzie wapiennej, rozpoznać kwiatostany żeńskie i męskie sosny, nazwać stadia rozwojowe mrówki, a na koniec zdecydować do kogo należy przedstawiony na rysunku kariotyp. Dla laika te pytania są trudne, ale nie dla naszej uzdolnionej uczennicy. Marysiu, ogromnie cieszymy się z Twojego sukcesu!
Uczennicę do konkursu przygotowała nauczycielka biologii pani Marzanna Glazar – Kwiecień.
W czasie wolnym od nauki Marysia uwielbia czytać literaturę grozy, słuchać klimatycznej muzyki i propagować proekologiczne zachowania wśród młodzieży. Swoją przyszłość wiąże z naukami przyrodniczymi.
Kolejnym z wyróżnionych jest Paweł Szewczyk – uczeń klasy 8b. Paweł uzyskał tytuł Finalisty Dolnośląskiego Konkursu Polonistycznego. Gratulujemy Ci, Pawle!
Paweł, tak samo jak Ola, musiał napisać rozprawkę i dokonać interpretacji wiersza Różewicza. Poradził sobie z tymi zadaniami doskonale. Paweł włożył wiele wysiłku w przygotowania do konkursu. Pracował ciężko i systematycznie, czytając lektury wykazane w regulaminie konkursu, czy też rozwiązując niezliczone zadania konkursowe z minionych lat. Pawle, bardzo cieszy nas Twój sukces!
Ucznia do konkursu przygotowała nauczycielka języka polskiego, pani Krystyna Koralewska.
Paweł to osoba o wielu pasjach. Oprócz dobrej literatury, od wielu lat fascynują go egzotyczne gady i owady, a w szczególności pajęczaki. W swoich terrariach opiekuje się kilkoma niezwykłymi osobnikami.
Następnym wyróżnionym uczniem jest Paweł Gryka z klasy 8b. Paweł od marca tytułuje się Finalistą Dolnośląskiego Konkursu Języka Angielskiego. Brawo, Pawle!
Paweł wykazał się doskonałą znajomością języka angielskiego. Arkusz konkursowy składał się z następujących elementów: czytanie ze zrozumieniem, słuchanie, gramatyka, znajomość lektury „Książę i żebrak” przeczytanej w języku angielskim, wiedza o państwach anglosaskich, pisanie wypracowania. Pawle, gratulujemy Ci sukcesu!
Ucznia do konkursu przygotowała nauczycielka języka angielskiego pani Malwina Wojtarowicz .
Po lekcjach Paweł uwielbia czytać literaturę anglojęzyczną w oryginale oraz tworzy niezwykłe grafiki, przedstawiające bohaterów gier komputerowych. Uwielbia grać w gry online z innymi graczami z całego świata, dzięki czemu m. in. doskonali swoją znajomość angielskiego.
Ostatnią z wyróżnionych jest jedna z najmłodszych uczestniczek tegorocznej edycji konkursu zDolny Ślązak Aleksandra Nowak uczennica klasy 4b. Ta niezwykle uzdolniona językowo dziesięciolatka może tytułować się Finalistką Dolnośląskiego Konkursu Języka Niemieckiego. Brawo, Oleńko!
Nasza mała poliglotka musiała zmierzyć się z trudnym arkuszem konkursowym, w którym znalazły się zadania sprawdzające umiejętność czytania i słuchania ze zrozumieniem, posługiwania się poprawnymi formami gramatycznymi oraz pisania dłuższej wypowiedzi na zadany temat. Należało się także wykazać znajomością treści książek: „Dreimal Deutsch” (informacje na temat krajów niemieckiego obszaru językowego) oraz „Der kleine Prinz” („Mały Książę” w wydaniu niemieckim). Gratulujemy Oleńce dotychczasowych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów!
Uczennicę do konkursu przygotowała nauczycielka języka niemieckiego, pani Anna Kaczanowska.
Olę fascynuje język niemiecki, a swoją pasją do tego języka dzieli się z innymi. Niedawno Ola miała możliwość doskonalenia swoich umiejętności językowych podczas wi zyty delegacji niemieckiej w naszej gminie. Ola, wraz z nauczycielką niemieckiego, pełniła funkcję tłumaczki i doskonale się sprawdziła w tej roli. Ponadto Ola kocha teatr i występy aktorskie przed publicznością. Wróżymy naszej uczennicy karierę nie tylko na deskach polskich teatrów, ale także i niemieckich.
Ogromne gratulacje i wyrazy uznania dla Was, Drodzy Uczniowie, dla nauczycieli i rodziców za ciężką pracę włożoną w ten sukces!
Jakie uprawnienia nabywają laureaci i finaliści?
Laureaci konkursów przedmiotowych „zDolny Ślązak” organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu oraz przyjmowani w pierwszej kolejności do publicznych szkół ponadpodstawych.
Finaliści otrzymują punkty rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych w zależności od liczby uzyskanych tytułów:
- dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego „zDolny Ślązak” – 10 punktów
- tytuł finalisty konkursu przedmiotowego „zDolny Ślązak” – 7 punktów
Jeszcze raz gratulujemy laureatom i finalistom i mamy nadzieję, że ich sukces zainspiruje i zachęci do nauki oraz uczestnictwa w konkursach innych uczniów naszej szkoły.
Sukces to nie przypadek. To ciężka praca, wytrwałość, nauka, poświęcenie, a przede wszystkim miłość do tego, co robisz (Pele)