Lekcja historii
-
Odsłony: 4826
15 listopada 2018r. uczniowie z klas VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum uczestniczyli w lekcji historii, którą przeprowadziła pani Elżbieta Gibałka, pracownik Działu Oświatowego Muzeum Gross – Rosen w Rogoźnicy. Nasz gość przybliżył udokumentowane losy, cierpienie i śmierć tysięcy więźniów obozu.
Pierwszy transport więźniów przybył do Rogoźnicy 2 sierpnia 1940 roku. 1 maja 1941 roku Arbeitslager Gross-Rosen uzyskał status samodzielnego obozu koncentracyjnego. W pierwszych dwóch latach istnienia KL Gross-Rosen był małym obozem nastawionym na obsługę kamieniołomu. Mordercza 12-godzinna praca w kamieniołomie, brak należytej opieki lekarskiej, głodowe racje żywnościowe, nieustanne maltretowanie i terroryzowanie więźniów, zarówno przez załogę SS, jak i więźniów funkcyjnych, powodowały dużą śmiertelność wśród więźniów. W związku z tym KL Gross-Rosen był postrzegany jako jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych Rzeszy. Przez obóz przeszło 125 tys. więźniów, z czego 40 tys. zmarło. Obóz posiadał niemal setkę filii na Dolnym Śląsku, ziemi Lubuskiej i w Sudetach, w tym kompleks „Riese” w Górach Sowich. Trudny temat prelekcji został w skupieniu i z dużą uwagą wysłuchany przez uczestników spotkania.
Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi, pani Elżbiecie Gibałce, za przybliżenie tematyki martyrologii więźniów obozu Gross - Rosen.