Finał wojewódzkiego konkursu historycznego
-
Odsłony: 2621
23 kwietnia miał miejsce finał wojewódzkiego konkursu historycznego „ Świat, który żyje we mnie”, odbywającego się w ramach konkursów Wędrówki Szlakiem Wartości. Patronat honorowy nad konkursem sprawowali Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wrocławia oraz Dolnośląski Kurator Oświaty.
Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy historycznej wśród uczniów oraz zachęcanie ich do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym poprzez poznawanie przeszłości najbliższego otoczenia, regionu i własnej Ojczyzny w kontekście dziejów poszczególnych ludzi i ich rodzin oraz dziejów powszechnych. Uczniowie musieli zebrać informacje o losach wybranego człowieka lub rodziny, mieszkających w regionie Dolnego Śląska, na podstawie rozmów i wywiadów z wybranymi przez siebie postaciami. Efektem tych poszukiwań, rozmów i wywiadów było stworzenie pracy multimedialnej, opisującej dzieje swoich przodków na przestrzeni ostatnich 85 lat, z uwzględnieniem kontekstu historycznego, w jakim były one umiejscowione.
Uczniowie Gminnego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Czarnym Borze okazali się być bezkonkurencyjni w tym konkursie. Komisja, spośród wielu nadesłanych prac do ścisłego finału wyłoniła tylko kilkanaście, a wśród nich znalazły się prace trojga czarnoborskich uczniów: Aleksandry Bodziony, Wiktorii Ogórek i Dawida Gryki. W drugim etapie konkursu odbyły się indywidualne rozmowy z uczestnikami, w czasie których odpowiadali oni na pytania związane z tworzeniem pracy, pozyskiwaniem do niej źródeł oraz musieli wykazać się doskonałą znajomością historii Polski w ubiegłym stuleciu. Ostatecznie uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe miejsca. Laureatem 1 miejsca został uczeń klasy 6A Dawid Gryka, miejsce II ex aequo zajęła Aleksandra Bodziony z klasy VIII, a miejsce III Wiktoria Ogórek, również uczennica VIII klasy. Oprócz nagród otrzymali oni również dodatkowe punkty rekrutacyjne do wybranych przez siebie szkół średnich. Prace konkursowe zostały przygotowane pod opieką pani Pauliny Gryki, a o przygotowanie merytoryczne uczniów zadbały również panie Honorata Żuraw i Julita Urbaniak.
Gratulujemy laureatom i zachęcamy również innych, by w kolejnych edycjach zechcieli podążać tropem swoich przodków, poznając historię nie tylko poprzez wiedzę podręcznikową, ale doświadczenia bliskich im osób.