„Dziękujemy Panie Andersenie…”
-
Odsłony: 4401
2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – dokładnie w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena- autora jednych z najpiękniejszych baśni na świecie. Młody Andersen marzył o tym, by zostać aktorem, uczęszczał do szkoły baletowej, trenował śpiew, ale sławę przyniosła mu twórczość baśniopisarska. Dlaczego Andersen zaczął pisać baśnie dla dzieci? Przede wszystkim chciał wpoić najmłodszym, jakimi zasadami trzeba kierować się w życiu.
Dzień ten ma na celu zachęcenie do obcowania z książką już od najmłodszych lat. Z tej okazji Bibliotekę odwiedzili niezwykli czytelnicy- uczniowie z klasy IIa wraz z panią Joanną Duroł. Dzieci wzięły udział w lekcji bibliotecznej poświęconej twórczości Hansa Christiana Andersena poprowadzonej przez panią Julitę Urbaniak. Drugoklasiści przynieśli na zajęcia swoje ulubione książki, dzielili się między sobą opiniami na ich temat, wymieniali bardzo dojrzałe refleksje i jednocześnie zachęcali pozostałych do lektury. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą na temat utworów duńskiego baśniopisarza. Nie zabrakło również zagadek, przejścia przez kolorowy tunel, odczytywania najsłynniejszych fragmentów bajek. Nie było nikogo, kto nie znałby tych opowieści- opowieści mających prawie 200 lat…A za co dzieci mogą podziękować autorowi?Za maleńką wielkość Calineczki, za prawdziwą przyjaźń Kaja i Gerdy, za naturalne piękno Słowika, za smutek Dziewczynki z Zapałkami, za przemianę Brzydkiego Kaczątka w pięknego Łabędzia, za delikatność Księżniczki na ziarnku grochu, za zapach kwiatów Bzowej Babuleńki, za niewidzialne szaty Cesarza, za inspirację lądem małej Arielki, za każdy uśmiech i łzy wzruszenia.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci jest także okazją, by zwrócić uwagę dorosłych, szczególnie rodziców, opiekunów na ogromne znaczenie codziennego czytania dla wszechstronnego rozwoju najmłodszych.Pamiętajmy, że codzienne czytanie dzieciom książek już od najmłodszego wieku wspomaga rozwój prawidłowej mowy, umiejętności słuchania, rozumienia, zapamiętywania szczegółów wysłuchanych treści, wyrażania własnych sądów i argumentowania opinii, koncentracji uwagi i wyciszania się.Dlatego włączmy czytanie do naszej codzienności!