Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
-
Odsłony: 4129
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego stawiający opór zbrojny próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963. Stanowiła ich grupa od 300 tys.osób.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to Dzień poświęcony upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Święto zostało ustanowione dzięki inicjatywie ustawodawczej podjętej przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Żołnierze walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.
Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej działalności przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego, pozostając dla wielu środowisk wzorem postawy obywatelskiej.
Samorząd Uczniowski pragnie przypomnieć całej społeczności szkolnej informacje prezentując każdej klasie najważniejsze informacje i rozwieszając plakaty przygotowane przez uczniów, poświęcone tematyce Żołnierzy Wyklętych. Zapraszamy do zapoznania się !