40 JUBILEUSZOWY BIEG KRASNALI JUŻ ZA NAMI
-
Odsłony: 4476
Pierwszy Bieg Krasnali odbył się 24 lutego 1980 roku w Borównie. Jego pomysłodawcami byli: ówczesny dyrektor szkoły Jerzy Kliszewski, Tadeusz Duroł – wówczas inspektor oświaty w Czarnym Borze oraz Edward Dudek nauczyciel wychowania fizycznego w szkole, późniejszy mistrz Polski w narciarstwie biegowym na 15 km i członek kadry olimpijskiej na Igrzyskach Olimpijskich w 1976 r.
Pierwsze biuro zawodów zorganizowano w nysce pana Henryka Łyzunia - mieszkańca Grząd. On też był wykonawcą pierwszych znaczków i proporczyków. Biuro zawodów prowadziła, również związana od początku z biegiem, p. Łucja Kożuch – wieloletni wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Czarnym Borze.
Przy organizacji imprezy pomagali także nauczyciele, a wśród nich zwłaszcza wuefiści. Szczególny wkład w ich przygotowania miał wieloletni nauczyciel i trener narciarski - znany nam wszystkim pan Zdzisław Kotas oraz wspomniany już Edward Dudek.
To właśnie dzięki zaangażowaniu tych osób, ich pasji i determinacji, bieg wpisał się na stałe do kalendarza czarnoborskich imprez.
W 1982 r., z powodu wprowadzenia stanu wojennego, bieg się nie odbył.
Kolejny, w 1983 r., zorganizowany 1 czerwca, w Dzień Dziecka, rozegrał się na starym stadionie, tzn. przy dzisiejszej ulicy Głównej (obecnie znajduje się tu osiedle domków jednorodzinnych).
Później bieg przeniósł się na stadion, a raczej polanę, na której obecny stadion powstał. W 1983 roku nie było jeszcze tego obiektu
W sytuacjach wyjątkowych, gdy na stadionie nie było śniegu, szukano go za budynkiem szkoły, na łąkach w kierunku Gorc – tu także odbywały się biegi.
Na jednym z pierwszych biegów gościliśmy Irenę Szewińską, jedną z najbardziej utytułowanych polskich sportowców i najwybitniejszych lekkoatletek w historii.
Bieg Krasnali był propozycją dla najmłodszych narciarzy, dzieci od przedszkola do III klasy szkoły podstawowej i odpowiedzią na zorganizowany dwa lata wcześniej Bieg Gwarków, odbywający się nieopodal, w Rybnicy Leśnej.
Od kilkunastu lat formuła Biegu Krasnali została poszerzona – w biegu mogą startować uczniowie do klasy 6 włącznie.
Od 1987 roku pieczę nad biegiem przejęła pani Donata Młodziankowska - Rokita – ówczesna dyrektor szkoły, a od 2012 – pani Anna Dziewit – obecna dyrektor Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.
Od 2011 roku w organizację imprezy włączył się wójt Gminy, pan Adam Górecki, który cały czas wspiera nas w tym przedsięwzięciu.
Od wielu lat możemy też liczyć na pomoc Uczniowskiego Klubu Narciarskiego Melafir, którego obecną prezes jest p. Urszula Filip.
Od początku startujący oprócz nagród, medali, pucharów mogli liczyć na ciepły posiłek – grochówkę, kiełbaski, herbatę. Tak jest do dzisiaj.
Nagrody sponsorowali i sponsorują lokalni przedsiębiorcy i osoby prywatne z naszej gminy i nie tylko.
Od zawsze Bieg Krasnali cieszy się dużą popularnością, o czym świadczy liczba startujących w nim uczestników. Bywały lata, kiedy na starcie meldowało się ponad 500 Krasnali nie tylko z okolicznych gmin, ale i miejscowości z całej Polski.
Jak podało biuro zawodów, w tegorocznym biegu wystartowało 150 małych sportowców z następujących miejscowości, szkół i klubów: Sokołowsko, Mieroszów, Wałbrzych, Rosochata, Kochanów, Lubawka, Kowary, Podgórzyn, Boguszów-Gorce, Kamienna Góra, Brzezia Łąka, Oleśnica, UKS Kamieńczyk/Szklarska Poręba, Borówno i oczywiście Czarny Bór.
Wszystkim uczestnikom, gościom, kibicom, sponsorom serdecznie dziękujemy za udział w imprezie i już dzisiaj zapraszamy Was na przyszły rok.