Autorka uwielbianych przez dzieci "basiowych" historii już niebawem w czarnoborskiej bibliotece!
-
Odsłony: 4114
Zofia Stanecka - polska pisarka, autorka bestsellerowej serii "Basia..." już 6 października odwiedzi Bibliotekę + Centrum Kultury w Czarnym Borze. Na to wyjątkowe spotkanie B+CK zaprasza najmłodszych czytelników (4-7 lat) wraz z rodzicami. W planach warsztaty z autorką, autografy, wspólne zdjęcia i doskonała czytelnicza zabawa. A... być może autorka zdradzi też jakie przygody czekają rezolutną Basię w kolejnych seriach.
Spotkanie z uwielbianą przez maluchy autorką jest częścią realizowanego przez B+CK projektu pt. "Basiowe czytanki czyli rodzinne warsztaty w bibliotece” (projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.
Zofia Stanecka – polska pisarka, autorka znanych i lubianych książek dla dzieci. Córka nauczyciela i bibliotekarki, wychowała się pośród książek. Wielbicielka drzew, książek Leśmiana, Dickensa i Tolkiena, angielskiej literatury dziecięcej, teatru i słów.
Ukończyła warszawską polonistykę, na której broniła pracę magisterską o „Opowieściach z Narnii”. Opowiadania i recenzje zaczęła pisać jeszcze w czasie studiów.
Seria książek z cyklu „Basia…” zdobyła w roku 2009 tytuł „Najlepsze dla dziecka” w plebiscycie czytelników miesięcznika „Dziecko”. Dwie spośród jej książek zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. Jedna z nich – właśnie wznowiony „Świat według dziadka” – została napisana dla pisarki Ireny Jurgielewiczowej, z którą autorka Basi się przyjaźniła. W 2015 r. książka „Basia i wyprawa do lasu” zdobyła Nagrodę jury w kategorii najlepsza książka dla dzieci w konkursie „Najlepsza książka na lato”. W 2018 roku do kin w całej Polsce trafił serial rysunkowy „Basia”, zrealizowany przy współpracy autorek serii książek, kolejne odcinki miały premierę zarówno w kinach, jak i na DVD czy platformach streamingowych.
W 2021 roku seria Zofii Staneckiej „Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka“ dostała nagrodę główną w konkursie „Świat przyjazny dziecku“. W tym samym roku autorka napisała opowiadanie „Toto” do charytatywnej książki polskich twórców dziecięcych na rzecz pomocy dzieciom wykluczonym pt. „Wszystkie kolory świata”. Podjęła też współpracę z Muzeum Żydów Polskich Polin, dla którego w ramach Akcji Żonkile napisała opowiadanie dla szkół pt „Pamięć drobinek“.