Biało - czerwona szkoła, biało - czerwona gmina!
-
Odsłony: 5676
11 listopada będziemy obchodzili jedno z najpiękniejszych świąt państwowych, czyli Narodowe Święto Niepodległości. Rok 1918 przywrócił do życia państwo polskie, dzięki czemu Polska od 103. lat może cieszyć się niepodległością! Postarajmy się świętować ten radosny dzień wspólnie.
Zapraszamy wszystkich uczniów, ich rodziców, dziadków, a nawet pradziadków, aby razem ze swoimi dziećmi, wnukami i prawnukami, świętowali 11 Listopada poprzez wywieszenie flag w barwach narodowych. Nauczmy młodych Polaków naszych rocznicowych tradycji, do których m. in. należy eksponowanie flagi państwowej w przestrzeni publicznej. Udekorujmy szkołę, klasy, a także nasze domy i ulice narodowymi barwami. Niech wokół będzie biało – czerwono! Niech nasza flaga państwowa godnie powiewa na wietrze! Pielęgnujmy tradycję szacunku do barw narodowych i przekażmy ją kolejnemu pokoleniu, tak, aby przetrwała jak najdłużej w naszym polskim DNA.
Jak ważna jest manifestacja barw narodowych udowodnili w czasie okupacji bohaterowie „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. W roku 1941 Rudy, Alek i Zośka – członkowie Szarych Szeregów - dwukrotnie zorganizowali akcje uliczne wieszania naszych flag z okazji świąt 3 Maja i 11 Listopada w okupowanej przez hitlerowców Warszawie. Chcieli w ten sposób pokazać Polkom i Polakom, że mimo okupacji Polska istnieje i … świętuje rocznice narodowe! Za sprawą bohaterów, którzy pod osłoną nocy i w narażeniu własnego życia, biało – czerwone flagi zawisły na latarniach, drutach tramwajowych i liniach elektrycznych w niemal całym mieście. Pomyślcie, jak wielką radość odczuwali warszawiacy rankiem, kiedy zobaczyli tak ustrojone odświętnie miasto! Jacy musieli być dumni z młodych, którzy w ten sposób pokazali swoją miłość do Ojczyzny. Ile nadziei wlali w serca naszych rodaków takim odważnym czynem!
Dziś na szczęście żyjemy w wolnym kraju, w którym możemy obchodzić nasze narodowe święta, a biało – czerwona flaga może dumnie powiewać od Bałtyku aż po Tarty. Cieszmy się tym i nie zapominajmy o ludziach, którzy, żyjąc tu wcześniej przed nami, nauczyli nas szacunku do barw narodowych. (K.R.)
I na koniec… przypomnijmy sobie zasady eksponowania barw narodowych:
- Flaga musi być czysta i mieć czytelne barwy.
- Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
- Na fladze nie wolno umieszczać żadnych napisów i rysunków.