Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - pamiętamy po raz dziesiąty.
-
Odsłony: 4346
Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, więc w tym roku obchodzimy go już po raz dziesiąty.
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia, wrogami ludu, żołnierzami drugiej konspiracji lub żołnierzami niezłomnymi.
Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.
W naszej szkole co roku w różny sposób upamiętnialiśmy to wydarzenie, poprzez apele, okolicznościowe gazetki oraz poprzez spotkania z lokalnymi bohaterami niepodległościowego podziemia. W tym roku, mimo zdalnej edukacji, też o nich pamiętamy, rozmawiając o życiorysach najsłynniejszych postaci, oglądając filmy edukacyjne i tworząc prezentacje na ich temat.