Majowe święta

Odsłony: 4516

unnamed copyPrzed nami majówka, czyli zwyczajowo długo wyczekiwany przez Polaków majowy weekend. W dniach pierwszym, drugim i trzecim maja obchodzimy kolejno następujące święta: Święto Pracy, Święto Flagi i Święto Konstytucji 3-go Maja. Dni te zazwyczaj były dla nas okazją do spotkań, wyjazdów i wycieczek.

W tym roku będziemy świętować je inaczej. Z racji epidemii koronawirusa nie będziemy się wspólnie gromadzić, nie będzie patriotycznych pochodów, uczniowie naszej szkoły nie wyjdą, jak w latach poprzednich, na ulice naszej gminy, by rozdawać polskie flagi. Ale choć będziemy osobno, to nie jest to przeszkodą, byśmy mogli świętować wspólnie te ważne dla naszego narodu wydarzenia. Warto sobie je przypomnieć.

Święto Pracy, obchodzone jest w Polsce od 1950 roku. W świadomości wielu Polaków kojarzy się nam z poprzednim ustrojem komunistycznym, koniecznością brania udziału w pierwszomajowych pochodach i manifestacjach. Warto jednak zaznaczyć, ze jego geneza jest zupełnie inna, bo ma ono upamiętniać poświęcenia robotników, którzy walczyli o lepsze warunki pracy i płacy dla całej swojej grupy społecznej. To dzięki nim mamy takie prawa jak ośmiogodzinny dzień pracy zamiast dwunastogodzinnego, ubezpieczenia socjalne, prawo do rent i zasiłków.

2 maja to Święto Flagi  Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Dzień ten zyskał rangę święta narodowego niedawno, bo dopiero w 2004 roku. Ma on służyć pogłębianiu wiedzy i szacunku do polskich symboli narodowych, kształtowaniu wśród młodego pokolenia i całego polskiego społeczeństwa postaw i zachowań patriotycznych.

Najbardziej rozpowszechnionym spośród majowych świąt jest jednak rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Konstytucja ta była dokumentem, który nie tylko próbował ratować Rzeczpospolitą przed drugim rozbiorem, ale rozsławił też nasz kraj na świecie. Był to dokument na ówczesne czasy bardzo nowoczesny, pierwszy tego typu na świecie i drugi po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Choć na skutek agresywnej polityki rosyjskiej nie odegrał większej roli politycznej, to pokazał, jak wspaniale potrafią jednoczyć się Polacy w obliczu zagrożeń.

Dziś również czujemy się zagrożeni wobec epidemii, która jest dla nas nowa i nieznana. Ale nawet w tej sytuacji pokażmy, że jesteśmy narodem zjednoczonym. Pokażmy, że szanujemy nawzajem siebie i nasze zdrowie, pozostając w domach. Pokażmy, że szanujemy naszą ojczyznę, wywieszając flagi państwowe. Pokażmy, że szanujemy naszą historię i tradycję, przekazując właściwe postawy i zachowania młodemu pokoleniu.

 Choć jesteśmy osobno, uczcijmy wspólnie naszą Ojczyznę!

(PG)